Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Orientalny Sklep PrzepisyChinskie.pl

Nasiona Chia Zastosowanie i Właściwości

Nasiona Chia Zastosowanie i Właściwości

Nasiona Chia.
Chia, zwana również szałwią hiszpańską, jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Tam właśnie odkryto leczniczą, odżywczą i witalizującą moc jej nasion. Dla Azteków, nasiona te były podstawą diety zapewniającą dobrostan ciała, ducha i intelektu. Dziś jako największych dostawców nasion Chia wymienia się Meksyk, Ekwador, Gwatemalę, Boliwię, Argentynę i Australię. Pięć lat temu Unia Europejska wpisała szałwię hiszpańską na listę produktów spożywczych. Nasiona tej rośliny można obecnie kupić w całej Europie. Sprzedają je apteki, sklepy zielarskie, sklepy ze zdrową żywnością i ekologiczne.

Nasiona Chia właściwości. Powszechnie wiadomo, że nasz organizm potrzebuje wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i że kwasy te znajdują się w wielu produktach. Nasiona Chia przewyższają te produkty pod tym względem, że zawierają odpowiednie proporcje kwasów z grupy omega-3 i omega – 6. Proporcja ta jest niezwykle ważna dla prawidłowego działania układu nerwowego. Szałwia hiszpańska jest naturalnym źródłem niezbędnych dla zdrowia witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Spożywając je lub wytwarzany z nich olej, dostarczamy sobie witaminy E zwanej witaminą młodości, a także witaminy z grupy B. Nasiona Chia bogate są również w żelazo i fosfor. Stanowią cenne źródło wapnia, cynku i niacyny. Oprócz tego, zawierają sporo rozpuszczalnego w wodzie i dobrze przyswajalnego białka i błonnika. Wyjątkową właściwością tych nasion jest możliwość absorbowania wody w ilości dziesięciokrotnie przekraczającej ich wagę. Dzięki temu, woda zatrzymywana w nasionach może być stopniowo uwalniana do organizmu, co korzystnie wpływa na poziom płynów i elektrolitów stanowiących naturalne środowisko pracy wszystkich komórek. Szałwia hiszpańska utrzymuje również równowagę jonową w organizmie.

Orientalny Sklep
Zastosowanie nasion Chia. Liczne właściwości prozdrowotne tych nasion sprawiają, że można stosować je zarówno na co dzień, jak i w zapobieganiu i eliminowaniu różnych problemów. Szałwia hiszpańska, to naturalna, pożywna i energetyczna bomba witaminowa. Zawarte w niej witaminy, wzmacniają organizm, opóźniają efekty starzenia się i poprawiają samopoczucie. Bogate w błonnik nasiona Chia, są niezastąpionym elementem diety odchudzającej. Błonnik odżywia i nasyca, dzięki czemu odchudzanie nie jest bolesne i uciążliwe, a zmniejszenie ilości spożywanych pokarmów, nie powoduje towarzyszących mu zazwyczaj zmęczenia i drażliwości. Dzięki błonnikowi, szałwia hiszpańska doskonale działa na jelita. Można stosować ją, jako naturalny regulator pracy układu pokarmowego i suplement poprawiający wchłanianie substancji odżywczych i wydalanie toksyn. Nasiona Chia stosuje się także, jako suplement przeciwdziałający powstawaniu złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Ze względu na korzystny wpływ na rozwój i regenerację komórek, spożywanie szałwii hiszpańskiej zaleca się szczególnie dzieciom i młodzieży, a także kobietom w ciąży i w okresie laktacji. Ze względu na spowalnianie wchłaniania cukrów i regulację ich poziomu we krwi, nasiona Chia są niezastąpione w diecie osób chorych na cukrzycę. Ze względu na właściwości hydrofilowe, nasiona Chia stosowane są w diecie sportowców i w przypadkach zbyt słabego nawilżenia organizmu.

Spożywanie nasion Chia. Nasiona Chia możemy spożywać na wiele sposobów. Zmielone na drobno, świetnie nadają się, jako przyprawa, którą posypujemy ziemniaki, ryż czy makaron. Ich nieco gorzkawy i ziemisty smak doskonale podkreśla aromaty i smaki samych składników, jak i innych przypraw. Szałwia hiszpańska nadaje się również do rozpuszczania w wodzie, zupach i sosach. Nasiona Chia nie rozpuszczają się, lecz wchłaniają wodę tworząc gęsty żel. Zagęszczone w ten sposób potrawy zyskują na objętości, ale nie na kaloriach. Dzięki temu jedząc więcej nie narażamy się na dodatkowe kilogramy. Szałwię hiszpańską można dodawać do sałatek, jogurtów i koktajli. Najlepsze proporcje, to jedna łyżeczka nasion na dziesięć łyżeczek płynu.

Nasiona chia można zakupić w naszym internetowym sklepie klikając tutaj.

Nasiona Chia Zastosowanie i Właściwości

Komentarze   

 
0 #1 Ewik 2015-08-06 20:31
:oops: cha cha....
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl