Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Język Chiński

Z naszego i nie tylko naszego punktu widzenia, jezyk chinski jest czymś, czego nie da się opanować. Większość z nas dostaje gęsiej skórki i oczopląsu na widok przedziwnych znaków, z których składa się alfabet chiński. Brzmienie tego języka fascynuje wielu z nas, ale zarazem wydaje się kompletnie obce. Zapraszam do lektury tekstu, w którym postaram się przedstawić wiele ciekawostek dotyczących języka chińskiego.

Jeden, czy wiele języków.

Dla nas jezyk chinski jest jeden, podobnie jak polski. Tymczasem znawcy przedmiotu twierdzą, że jest inaczej. Naprawdę pojęcie języka chińskiego odnosi się do bardzo szerokiej grupy dialektów językowych. Nazywamy je stosując owo uogólnienie z powodów praktycznych.

Urzędowy język chiński.

Urzędowym językiem w Chinach jest język, który nie powstał naturalnie. Stworzono go sztucznie dla potrzeb urzędowych. Urzędowy jezyk chinski, to tak zwana mowa powszechna. Mowę powszechną stworzono na podstawie jednego z kilku pekińskich dialektów.

Orientalny Sklep
Inaczej mówią, inaczej piszą.


Trudno to zrozumieć, ale mieszkańcy Chińskiej Republiki Ludowej innym językiem mówią, a w innym piszą. W przekazie ustnym obowiązuje wspomniany już dialekt pekiński. Pisany jezyk chinski obejmuje trzy dialekty. Może być to dialekt kantoński, szanghajski lub tajwański. To jednak nie wszystko. W poszczególnych regionach Chin stosuje się różne znaki. Znaki te mogą być tradycyjne lub uproszczone. Istnieją miejsca, w których pisze się jeszcze innymi znakami lub łączy się tradycyjne z uproszczonymi.

Intonacja głosu.

Słuchając kogoś, kto mówi po chińsku, trudno oprzeć się wrażeniu, że ów ktoś śpiewa zamiast mówić. Melodia po prostu rzuca się w uszy. Dzieje się tak, ponieważ jezyk chinski opiera się nie tylko na słowie, ale także na jego intonacji. To samo słowo wypowiedziane innym tonem, oznacza coś innego. Mowa Chińczyków zalicza się do języków tonalnych.

Alfabet chiński.

Alfabet chiński nie istnieje. Nie istnieje, bo znaki na które spoglądamy, nie reprezentują liter tylko słowa. Właśnie dlatego pisany jezyk chinski składa się z tak wielu znaków. Znaków jest bardzo dużo, a na dodatek ktoś nie znający tego języka z trudem odróżnia je od siebie. Pisany język mieszkańców Chin liczy ponad dziewięćdziesiąt tysięcy znaków podstawowych plus warianty. Nie ma się jednak czym przerażać. Do porozumienia się w codziennych sprawach, a nawet do rozumienia treści gazet i książek, potrzebna jest znajomość mniej więcej pięciu tysięcy znaków. Do spędzania czasu z nieco ambitniejszą literaturą trzeba rozpoznawać jakieś dziesięć tysięcy znaków. Współczesna pisownia chińska opiera się na znakach, które muszą mieścić się w kwadracie.

Reforma pisma chińskiego.

Na początku minionego stulecia miała miejsce reforma pisma chińskiego. Pisany jezyk chinski został wówczas uporządkowany i uproszczony. Zrezygnowano z wielu wariantów wielu znaków. Niektóre znaki po uproszczeniu są bardziej złożone niż przed. Reforma ta trwała dość długo. Znaki języka chińskiego różnią się od siebie w zależności od regionu. Istnieje też różnica w wyglądzie tych samych znaków w wersji pisanej ręcznie i drukowanej.

Język Chiński

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl