Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Sushi-Sklep.pl

Informacje o Indiach

Republika Indii. Republika Indii, bo tak brzmi pełna nazwa tego państwa, leży w Azji Południowej. Państwo to, otaczają pasma gór- Himalajów i Karakorum. Indie stykają się z dwoma morzami: Arabskim i Andamańskim, a także z Zatoką Bengalską. Indie graniczą z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Birmą, Bangladeszem i Sri Lanką. Największe miasta Indii to stolica – New Delhi, poza tym, Kalkuta, Bombaj, Bangalur, Madras, Ahmadabad, Hajdarabad i Kanpur.

Indie klimatycznie. Klimat Indii jest bardzo różnorodny. Północ obejmuje klimat zwrotnikowy – monsunowy, części górskie obejmuje charakterystyczny dla gór klimat podzwrotnikowy, klimat suchy obejmuje podnóża gór, a wilgotny obejmuje południowo-zachodnie rejony kraju. Różnice temperatur między poszczególnymi regionami, mogą sięgać nawet 20 stopni Celsjusza. W wysokich partiach gór, przez kilka miesięcy w roku jest bardzo zimno. Trudne do zniesienia (zwłaszcza dla turystów) są okresy przejściowe, w których dominują gwałtowne deszcze i cyklony, trwające od kilku do kilkunastu dni.

Ustrój i administracja Indii. Indie są demokratyczną republiką federacyjną. Głową Państwa jest prezydent. Władza ustawodawcza powierzona jest dwuizbowemu parlamentowi – Sansadowi. W każdym ze stanów rządzi gubernator, którego mianuje prezydent. Indie zajmują drugie miejsce na liście najbardziej zaludnionych państw świata. Zamieszkuje tam nieco ponad miliard ludzi. W miastach zamieszkuje około 30 procent ludności. Administracyjnie, kraj podzielony jest na 28 stanów i 7 obszarów zwanych terytoriami związkowymi.

Jak się porozumieć. Językiem urzędowym Indii jest hindi, a pomocniczym angielski. Tyle teoria. Naprawdę jest tak, że pytając kogoś w Indiach o konkretne miejsce lub prosząc o pomoc, możemy usłyszeć wiele innych języków. Indie dzielą się na regiony, w których różne języki mają status urzędowych. Języków tych jest aż 21.

Indie gospodarczo. Gospodarka Indii opiera się na tradycyjnym rolnictwie, rzemiosło, nowoczesną produkcję przemysłową i usługi.

Wyznania religijne w Indiach. Dominującą religią jest tu hinduizm, który wyznaje 80 procent ludności. W Indiach mieszkają też muzułmanie, którzy stanowią 12 procent społeczeństwa. Osiem procent ludności, to chrześcijanie i wyznawcy innych religii.

Waluta Indii. Walutą Indii jest rupia indyjska – w skrócie INR. Rupia dzieli się na 100 pajsa.

Słodko i ostro. Słodko i ostro, tak można najkrócej i najtrafniej opisać kuchnię Indii. Niemal wszystko słodzi się tu i doprawia pikantnymi przyprawami. Podstawowym pokarmem jest tu odpowiednik naszego chleba – placek smażony z pszennej mąki zwany ćapati. Hindusi – w przeciwieństwie do Japończyków – uwielbiają mieć wiele smaków na jednym talerzu i w jednym daniu. Po posiłku gryzą ziarenka anyżku, by odświeżyć usta i oddech. Najbardziej znane przyprawy kuchni indyjskiej, to chili, kardamon, imbir, cynamon i pieprz. Szczególnie ostro doprawia się żywność na południu. Postępuje się tak, ponieważ wyżej wymienione przyprawy sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie, co pomaga znosić panujące tam upały.

Kultura Indii. Największe centrum kultury tego kraju, stanowi region stołeczny – Delhi, do którego zalicza się Stare i Nowe Delhi. Znajdziemy tu wiele muzeów i galerii sztuki. Nie brak tu też światowej klasy zabytków. Wśród nich na przykład Kutb Minar – minaret powstały w trzynastym stuleciu, Grobowiec Humajuna, władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów i inne. Będąc w Delhi, nie sposób pominąć bahaistycznej Świątyni Lotosu, której konstrukcja do złudzenia przypomina ów kwiat.

Indie dla aktywnych. Indie oferują atrakcje także dla aktywnych sportowo. Świetne warunki terenowe dają doskonałe możliwości fanom trekkingu. Lakshadweep, to wyspy indyjskie otoczone przepiękną rafą koralową, gdzie największą przyjemność sprawia nurkowanie i inne sporty wodne.

Orientalny Sklep

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl