Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Orientalny Sklep PrzepisyChinskie.pl

Informacje o Korei

Mapa i Położenie Korei

MAPA I POŁOŻENIE KOREI
   

Korea Południowa to państwo bardzo dobrze rozwinięte pod względem gospodarczym. Leży na południu Półwyspu Koreańskiego, w rejonie Azji Wschodniej. Kraj ten ma powierzchnię 99 274 km2, na której żyje ponad 51 milionów mieszkańców. Mapa Korei Południowej pokazuje jasno, że jej jedynym sąsiadem jest Korea Północna na granicy o długości 238 km. Do 1945 roku państwa te tworzyły jeden kraj - Koreę, jednak po II wojnie światowej zostały rozdzielone i aktualnie nie są do siebie pokojowo nastawione. Poprzez wody terytorialne graniczy ona z Japonią na wschodzie i południu oraz z Chinami na zachodzie. Rozciągłość południkowa Korei Południowej wynosi około 370 km, natomiast równoleżnikowa - 250 km. Jej skrajne punkty to: północny 38°40'N, południowy 34°20'N, wschodni 129°20'E, zachodni 125°50'E.

Orientalny Sklep

Położenie Korei na mapie w tym rejonie świata powoduje, że graniczy ona z obszarem aż 3 mórz - z Morzem Żółtym na zachodzie, Morzem Wschodniochińskim na południu oraz Morzem Japońskim na wschodzie. Japonię i Koreę oddziela szeroka na 250 km Cieśnina Koreańska. Wschodnie wybrzeże tego państwa jest dość wysokie oraz wyrównane, a jedyna większa zatoka to Yŏngil-man. Wybrzeże południowe i zachodnie jest pełne licznych zatok, m.in. Asan-man, Kwangyang-man, Chinhae-man czy chociażby Posŏng-man. Półwyspów w tamtym rejonie również nie brakuje, jedne z większych to: Yŏsu Pando czy T'aean Pando. Oprócz tego wzdłuż południowego i zachodniego wybrzeża występują liczne wyspy. Największe z nich to Anmyŏn-do na zachodzie i Namhae-do na południu. Ruchy górotwórcze z okresu mezozoiku oraz trzeciorzędu wypiętrzyły wschodnią część kraju tworząc Góry Wschodniokoreańskie. Ich głównym budulcem są prekambryjskie skały metamorficzne oraz granity.


Położenie geograficzne Korei
powoduje, że na jej terenie występują 2 klimaty - klimat umiarkowany ciepły obejmujący swym wpływem znaczną część kraju i klimat podzwrotnikowy morski na południowych wybrzeżach. Obydwa mają charakter monsunowy, co jest typowe dla państw z tego regionu świata. Opady rozłożone są dosyć nierównomiernie w skali rocznej, główny okres przypada na lato i wilgotny monsun z nad Pacyfiku. Na jego końcówkę, czyli okolice września i października przypada okres występowania tajfunów.

 


Mapa i Położenie Korei

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl