Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Wietnamie

Stolica Wietnamu

Hanoi to najstarsze, drugie co do wielkości miasto Wietnamu, które liczy 6,5 mln mieszkańców i 3000 km² powierzchni. Ekonomiczne, polityczne i kulturalne centrum kraju. Miasto posiada wysoki wzrost gospodarczy, szybko się zmienia, szczególnie na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Hanoi jest usytuowane na prawym brzegu koryta Rzeki Czerwonej, w północnej części Wietnamu. Początki miasta wiążą się z cytadelą Cổ Loa powstałą ponad 200 lat p.n.e. Miasto w ciągu swojego istnienia nosiło wiele nazw. Najdłużej bo do końca XIX w. funkcjonowała nazwa Thăng Long. Miasto było stolicą Wietnamu do 1802 r., gdy cesarz Gia Long, ustanowił swoją siedzibę w rodowym mieście Huế. Do Hanoi stolica wróciła wraz z powstaniem Demokratycznej Republiki Wietnamu - 2 września 1945 r.

Mimo burzliwej historii i wielu zniszczeń, w Hanoi wciąż istnieje wiele zabytków starej architektury miasta, szczególnie w dzielnicy Hoàn Kiếm, gdzie wciąż praktykowanych wiele tradycyjnych rzemiosł, jak formowanie brązu, produkcja wyrobów z laki, grawerstwo, czy haft.

Hanoi posiada jeden międzynarodowy port lotniczy Noi Bai, położony około 40 km na północ od centrum miasta. Noi Bai to jedyne lotnisko międzynarodowe w północnym Wietnamie.

W 2015 ma powstać kolejny port lotniczy, za sumę 8 mld dolarów, i będzie to prawdopodobnie największa inwestycja Wietnamu.

Na głównych ulicach stolicy panuje duży ruch. Po mieście poruszają się setki tysięcy rowerów, skuterów i samochodów.

Orientalny Sklep
W Hanoi panuje klimat subtropikalny, czyli ciepły i wilgotny z częstymi ulewami. Lato jest gorące i wilgotne. Pora letnia trwa od maja do września. Suma opadów rocznych wynosi 1680 mm na metr.

Pora zimowa trwa od listopada do kwietnia, jednak zimy są stosunkowo łagodne, suche (w pierwszej połowie) i wilgotne (w drugiej połowie). Zakres rocznych temperatur jest zróżnicowany, w granicach od 3°C do 40°C.

Hanoi ma największy wskaźnik rozwoju społecznego wśród miast Wietnamu, a także jest najszybciej rozwijającym się miastem na świecie.

Produkcja przemysłowa przeżywa gwałtowny rozwój od 1990 roku, ze średnim wzrostem 21% w latach 2001-2004.

Miasto inwestuje w parki przemysłowe. Obecnie istnieje ich osiem, kolejne pięć ma powstać w przyszłości, w których miejsce znajdzie 16 małych i średnich gałęzi przemysłowych.

Handel to kolejny silny sektor miasta. W roku 2003 w Hanoi było 2000 firm, zajmujących się handlem zagranicznym ze 160 krajami.

Wartość eksportu wzrosła średnio 11,5% każdego roku w latach 1996-2000 i 9% w latach 2001-2004. W strukturach gospodarczych również zaszły istotne zmiany – turystyka, finanse i bankowość odgrywają coraz większą rolę.

W Hanoi bardzo szybko rozwija się rynek nieruchomości. Nowo powstałe obszary miejskie to Trung Hoa, Nhan Chinh, oraz luksusowe dzielnice Manor i Ciputra.

Infrastruktura miasta jest stale unowocześniana, powstają nowe drogi i poprawie ulega system transportu publicznego.

Dawniej w Hanoi główną gałęzią było rolnictwo. Dziś przechodzi ono stopniowe reformy. Wdrażane są techniki podnoszące wydajność i efektywność rolną.

Na 2020 rok, ukończona ma zostać pierwsza faza gigantycznego projektu budowy około 70 biurowców, które będą tworzyć tzw.
Hanoi Wall Street.

Ruch Uliczny w Hanoi

 Powstające Hanoi Wall Street Nowa Dzielnica Nhan Chinh
Dzielnica Hoan Kiem
Ciputra Prestiżowa Dzielnica

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl